همه چیز درباره پریود شدن و جفت گیری سگ ها

همه چیز درباره پریود شدن و جفت گیری سگ ها

بالغ شدن سگ ها

پریود شدن و جفت گیری سگ : بالغ شدن سگ های ماده معمولا در حدود سن 6ماهگی اتفاق می افتد.  نژادهای کوچک تر زودتر بالغ شده و وارد دوره استروس می شوند. حتی بعضی از نژادها در سن 4 ماهگی اولین سیکل پریود خود را می گذارنند. از سوی دیگر، ممکن است نژادهای بزرگ سگ تا سن 2 سالگی هم اولین پریود را تجربه نکنند.

چند وقت یک بار سگم فحل (پریود) می شود؟

به طور متوسط این اتفاق دوبار در سال یا هر 6 ماه یک بار رخ می دهد. همچنین هر سگ نسبت به سگ دیگر متفاوت است. در زمان جوانی، رسیدن به یک سیکل پریود منظم می تواند زمان بر باشد و این کاملا نرمال است. بعضی سگ ها زمانی بین 18 ماه تا 2 سال برای رسیدن به سیکلی منظم زمان احتیاج دارند.

تفاوت تعدا سیکل فحلی در سگ های نژاد کوچک و بزرگ

هیچ نشانه خاصی برای اثبات آبستنی کاذب یا عفونت رحمی (پایومتر) در سگ هایی که سیکل نامنظمی دارند وجود ندارد. سگ های نژاد کوچک بیشتر از سگ های نژاد بزرگ سیکل پریودی در یک سال دارند. به طوری که یک سگ ماده نرمال می تواند سه یا حتی چهار سیکل پریود را در یک سال تجربه کند.

سگ های نژاد بزرگ (غول پیکر) ممکن است هر 8 تا 12 ماه تنها یک سیکل فحلی داشته باشند. سگ های غول پیکر شامل نژادهایی مثل گریت دین و سنت برناد است.

یک سیکل فحلی (پریود) چقدر زمان می برد؟

سیکل فحلی متغیر است، اما برای بیشتر نژادها چیزی بین دو تا سه هفته طول می کشد. شروع این دوره با اولین نشانه های ترشحات از واژن، یا زمانی که سگ ماده شروع به توجه کردن و لیس زدن واژن است. واژن شروع به متورم شدن می کند. پایان زمان سیکل فحلی با توقف ترشحات و برگشت سایز واژن به اندازه عادی خود است. هیچ نشانه خاصی برای اثبات آبستنی کاذب یا عفونت رحمی (پایومتر) در سگ هایی که سیکل نامنظمی دارند وجود ندارد.

تعداد سیکل های فحلی در نژادهای مختلف

سگ های نژاد کوچک بیشتر از سگ های نژاد بزرگ سیکل پریودی در یک سال دارند. به طوری که یک سگ ماده نرمال می تواند سه یا حتی چهار سیکل پریود را در یک سال تجربه کند. سگ های نژاد بزرگ (غول پیکر) ممکن است هر 8 تا 12 ماه تنها یک سیکل فحلی داشته باشند. سگ های غول پیکر شامل نژادهایی مثل گریت دین و سنت برناد است.

یک سیکل فحلی (پریود) چقدر زمان می برد؟

سیکل فحلی متغیر است، اما برای بیشتر نژادها چیزی بین دو تا سه هفته طول می کشد. شروع این دوره با اولین نشانه های ترشحات از واژن، یا زمانی که سگ ماده شروع به توجه کردن و لیس زدن واژن است. واژن شروع به متورم شدن می کند. پایان زمان سیکل فحلی با توقف ترشحات و برگشت سایز واژن به اندازه عادی خود است.

سگ ها در دوران فحل چه علایمی بروز می دهند؟

بیشترین نشانه قابل رویت، ترشحات واژن است. این خون ریزی می تواند تا چند روز بعد از وارد شدن سگتان به سیکل استروس هم بروز نکند. پس بنابراین، متورم شدن واژن، به عنوان اولین نشانه باشد و در این زمان ماده توجه بیشتری به واژن خود نشان خواهد داد (شروع به لیس زدن پشت خود می کند).

از ابتدای دوران فحلی، سگ ماده برای نرها جذاب می شود، اما معمولا اجازه جفت گیری به آن ها نمی دهد، تا حدود 7 تا 10 روز بعد از شروع فحلی. در این زمان ترشحات کمتر شده و بیشتر حالت لکه پیدا می کند.

خون ریزی زیاد سگ های ماده

بعضی ماده ها در طول دوران فحلی خود، خون ریزی زیادی دارند. اگر در باره این موضوع نگران هستید، می توانید با یک دامپزشک مجرب مشورت کنید. همچنین ممکن است دفعات دفع ادرار سگتان افزایش یابد. در این حالت ادرار شامل هورمون و فرومون های جنسی خواهد بود، و نشانه ای آشکار برای تمامی سگ های ماده برای جفت گیری.

چقدر وقت بعد از سیکل فحلی می توان جراحی عقیم سازی را انجام داد؟

وقتی که یک سگ در دوران فحلی است، خونرسانی رحم و تخمدان ها بسیار افزایش می یابند. می توان حتی در زمان فحلی هم سگ ها را جراحی کرد، اما معمولا بهتر است اگر شرایط اورژانس نیست این کار را به 8 هفته بعد از پایان فحلی موکول کنیم.

بهترین زمان جفت گیری در سگ ماده:

این مورد می توان تا حدی سخت باشد. تخمک گذاری معمولا در روز 11 سیکل پریود اتفاق می افتد . در این زمان ترشحات خون کمتری دارند و بیشتر حالت آبکی دارند. و سگ ماده در این شرایط به دنبال نر برای جفت گیری می گردد. اما به هر حال، تخمک گذاری می تواند کمی زودتر یا حتی دیرتر هم انجام شود.

بهترین سن جفت گیری برای سگ های نر:

یک سگ نر از سن 4 ماهگی بالغ بوده و امکان بارور کردن سگ ماده را دارد، اما معمولا این جفت گیری برای سگ ها نر از سن 6 ماهگی توصیه می شود.

آیا آزمایش یا تستی برای تعیین بهترین زمان جفت گیری وجود دارد؟

بله. دو تست ساده وجود دارد که دامپزشکتان می تواند آنها را انجام دهد.

تست اسمیر از واژن:

یک معاینه ساده میکروسکوپی از سلول های واژن، تفاوت آن ها را در تعداد و ظاهر مشخص می کند. این تست سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد و به خوبی قابل اتکا است. همچنین این روش هیچگونه درد و ناراحتی برای سگ ندارد و باعث ناراحتی او نمی شود.بسیاری از تست های اسمیر، به صورت سریالی انجام می شوند. به اسن صورت که در طول چند روز، آزمایش تکرار می شود تا تغییرات در سلول ها به خوبی دیده شود و زمان تخمک گذاری مشخص شود. به این صورت می توان بهترین زمان جفت گیری را به دست آورد.

تست پروژسترون:

با این تست مقدار پروژسترون در خون مشخص می شود. این روش بسیار دقیق بوده و به همین خاطر هرروز شهرت بیشتری پیدا می کند. بعضی پت ها به انجام چند مرحله آزمایش برای تعیین زمان دقیق تخمک گذاری نیاز دارند.

بهترین راه برای سگ هایی با سابقه جفت گیری ناموفق

یک دامپزشک مجرب می تواند هر دوی این تست ها را برای پت شما انجام دهد. تست پروژسترون به صورت دقیق مشخص خواهد کرد، که بهترین زمان جفت گیری چه موقعی است و برای سگ های ماده ای که سابقه جفت گیری های ناموفق دارند بسیار کاربردی است.

چه کاری انجام دهیم تا مطمئن شویم جفت گیری موفقیت آمیز بوده؟

به طور شگفت آور، سگ های نر در طول جفت گیری استرس بسیار بالاتری دارند. جفت گیری در صورتی موفقیت بیشتری دارد که سگ نر در محیط خود باشد. به همین خاطر، اکثرا سگ های ماده برای جفت گیری نزد سگ نر می روند.

زمان دقیق سیکل فحلی سگ خود را یادداشت کنید

زمان دقیق انجام جفت گیری در موفقیت این عمل بسیار تاثیر گذار است و به همین دلیل توصیه می شود زمان دقیق شروع سیکل فحلی سگ ماده را بدانید. برای بیشتر سگ های ماده، بهترین زمان جفت گیری بین روزهای دهم تا چهاردهم سیکل فحلی است. اما به هرحال، بعضی سگ های ماده هم وجود دارند که روز سوم یا چهارم یا حتی روز هجدهم سیکل فحلی عمل تخمک گذاری را انجام دهند.آزمایشات ذکر شده در بالا می تواند بهترین زمان جفت گیری را برایتان مشخص کند.

انجام دوبار جفت گیری برای سگ ها امری نرمال است، و این کار با فاصله 24 تا 28 ساعت از هم انجام می شود.

قفل شدن دو سگ در زمان جفت گیری:

شاید به شما گفته باشند اگر سگتان در هنگام جفت گیری با نر به اصطلاح قفل شدند، همین یک بار جفت گیری کافی است. حالا در این مورد چه کاری باید انجام داد؟

آناتومی اندام جنسی سگ های نر و ماده به صورتی است که در هنگام جفت گیری اندام جنسی نر متورم شده و در واژن سگ می ماند و از بیرون افتادن آلت نر جلوگیری می کند. به این عمل در اصطلاح قفل کردن می گویند. و در موفقیت آمیز بودن جفت گیری بسیار تاثیر گذار است. دقت کنید که بارداری سگ ماده حتی بدون قفل کردن هم می تواند اتفاق بیفتد. در زمان قفل کردن سگ نر و ماده معمولا پشت به پشت هم قرار می گیرند.

اگر سگتان را در حال جفت گیری و قفل شدن با سگ نری که نمی خواهید دیدید، چکار باید بکنید؟

برای جدا کردن سگ ها در این حالت یک نکته کوچک وجود دارد که باید آن را انجام دهید. استفاده از آب یخ و پاشیدن آب. این کار به سریع شدن این پروسه جدایی کمک می کند و باعث به وجود آمدن حالت ناراحتی هم در سگ ها می شود.

به زور متوسل نشوید!

توجه کنید که جدا کردن سگ های قفل شده با زور، می تواند باعث ایجاد جراحات وخیمی در سگ ماده شود. پس این عمل را به هیچ وجه انجام ندهید. اگر جفت گیری ناخواسته ای انجام شد، حتما با دامپزشکتان در اصرع وقت مشورت کنید.

منبع: www.vetwest.com

این مطلب چقدر مفید بود؟
در حال ارسال
نظرات کاربر
3.51 (63 رای)
امتیازات نظرات 4.88 (17 امتیاز)

24 دیدگاه

 1. حامداسدی
  اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ در ۱۱:۵۱ ب٫ظ

  سلام وخسته نباشید.مطالب جالب شمابرایم خیلی مفیدوعالی بود..ولی یک سوالی دیگردارم.که درمتن شما نبود.من توله ۶ماه و نیمه دارم ک ۳روزاست پریدشده.وخیلی به دنبال سگ های نرمیروددورشان می چرخدپارس میکند و می دود.ایامنظورازپارس کردوچرخیدن دورحیوان نرنیازبه جفت گیری داردیاخیربه دنبال هم بازی میگردد.‌.وسوال بعدی اگردرروزسوم یاچهارم سگ ازنژادشیتزوتریرراجفت گیری کنیم بارداری انجام میشودوایابرای توله هایش مشکلی پیش نمیاید..ممنون وتشکرازکمک شما

  (۴)

  عالی ممنون ۵ستاره بابت متن عالی شما

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

  1. دکتر اردلان معینی
   اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸ در ۶:۴۴ ق٫ظ

   این پارس کردن هم میتونه برای بازی باشه و هم آماده شدن برای جفتگیری. چند روز اول پریودی حیوان ماده اجازه جفت گیری به سگ های نر نمی دهد اما سگ های نر دنبال ماده می روند و پشت او را بو می کنند و برای جفت گیری تلاش می کنند.

 2. حامداسدی
  اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ در ۲:۳۴ ق٫ظ

  عالی بود ممنون..

  (۵)

  خیلی این نوشته ها به دردم خورد…توله من‌تازه یک هفته ست پریود شده و واژنش خیلی بزرگ‌شده خیلی استرس داشتم که نکنه مشکلی براش پیش اومده .اما باخوندن نوشته های شما .خیالم راحت شد…ممنون وتشکر

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

  1. دکتر اردلان معینی
   اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸ در ۶:۴۳ ق٫ظ

   خوشحالم که مطلب براتون مفید بود

 3. Aref
  خرداد ۱, ۱۳۹۸ در ۵:۵۷ ب٫ظ
  (۵)

  سلام وقتتون بخیر، علت خونریزی سگ ماده بعد از جفت گیری چیه؟ آیا این تو پروسه حامگی تاثیری هم داره؟
  سن سگم ۳سال، گریت دین
  ممنون

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

 4. حسین مرادی
  خرداد ۳, ۱۳۹۸ در ۸:۰۰ ب٫ظ
  (۵)

  سلام دکتر هاسکی من۸ روزه پریود شده واژنش هم متورم شده یه نر براش پیدا کردم اول اشنایی خیلی دنبال هم میکردن بعد می ایستادن و بدن یکدیگر رو بو و لیس میزدن حدود ۲۴ ساعت باهم گذاشتمشون از کجا بدونم جفت خوردن ممنون میشم کمکم کنید

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

  1. دکتر اردلان معینی
   مهر ۳۰, ۱۳۹۸ در ۹:۴۸ ق٫ظ

   جفت گیری سگ ها که کاملا مشخصه

 5. omid
  تیر ۳۰, ۱۳۹۸ در ۷:۵۶ ب٫ظ

  سلام

  (۵)

  سلام وقتتون بخیر، علت خونریزی سگ ماده بعد از جفت گیری چیه؟ آیا این تو پروسه حامگی تاثیری هم داره؟

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

 6. اشکان
  مرداد ۴, ۱۳۹۸ در ۴:۵۶ ب٫ظ

  اگر سگ هم خون باشد

  (۵)

  من ۲ سگ گریت دین دارم که خواهر و برادرن و از بچگی با هم بودن و به سن بلوغ رسیدن و جفت گیری میکنن ایا امکان داره سگ که به دنیا بیاد معلول بشه چون هم خون هستند

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

  1. دکتر اردلان معینی
   مهر ۳۰, ۱۳۹۸ در ۹:۴۶ ق٫ظ

   قرابت خونی میتونه مشکلات سلامت رو در نسل های بعدی به وجود بیاره ولی اینکه به طور صد در صد بتونیم همچین نظراتی رو بدیم خیر

 7. negin
  شهریور ۱۶, ۱۳۹۸ در ۱:۱۲ ب٫ظ
  (۵)

  سلام خسته نباشید .مطالب خیلی مفیدی بود.ولی من یه سوال داشتم که توی مطالب جوابش رو پیدا نکردم.
  من یه سگ ماده ژرمن شپرد دارم که ۳ ساله هستو الان ۲۲ روز هست که جفت خورده. این دوبار هم چند نفر گرفتنش تا با نر جفت بخوره .میخواستم بدونم حالا که ۲ بار جفت خورده ۱۰۰ درصد باردار شده؟؟ یا ممکنه که باردار نشده باشه؟؟چون هزینه سونو زیاد هست و شهر ماهم نداره.راهی هست که بدون سونو مطمئن بشیم سگ باردار هست یا نه؟ممنون میشم جواب بدید

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

  1. دکتر اردلان معینی
   مهر ۳۰, ۱۳۹۸ در ۹:۴۴ ق٫ظ

   می تونید از کیت های تشخیص بارداری مخصوص سگ ها استفاده کنید البته اگر در کلینیک های شهر شما موجود باشه، یا این که صبر کنید و نتیجه رو ببینید. ولی تا حدودی از روی تغییر رفتار سگتون و تغییر فیزیک بدنی و غذا خوردنش میتونید متوجه بشید.

 8. Armin
  شهریور ۱۹, ۱۳۹۸ در ۱:۲۶ ق٫ظ

  ا

  (۵)

  سلام دکی میخواستم بدونم جفت گیریه عانیه سگو شما چجوری متوجه میشی ممنون

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

 9. nastarankhosh3
  شهریور ۲۶, ۱۳۹۸ در ۸:۱۴ ق٫ظ
  (۵)

  سلام خسته نباشید من یه سگ تریر و یک سگ شیتزو دارم که سگ تریرم نزدیک فحل دومش هست میخواستم بدونم چه کاری میتونم بکنم که خیالم راحت باشه که جفت نمیگیرن گفتن جداشون کنیم ولی خوب این یکم مشکل ایجاد میکنه برامون و اینکه سگ من ممکنه خونریزی نداشته باشه یا اونقدری کم باشه که ما نفهمییم چه زمانی فحل شده؟دفعه اول خونریزی زیادی داشت ممنون از زحماتتون برای سایت خوبتون ❤💛

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

  1. دکتر اردلان معینی
   مهر ۳۰, ۱۳۹۸ در ۹:۴۰ ق٫ظ

   میتونید از پدهای مخصوص زمان فحلی برای سگ های ماده استفاده کنید اینطوری احتمال اینکه جفت گیری کنند خیلی پایین تر میاد و اگر هم خونریزی داشته باشه سگتون یه جاذب خیلی خوب هست

 10. پریسا
  شهریور ۲۹, ۱۳۹۸ در ۹:۲۱ ب٫ظ

  متن فوق العاده عالی بود ممنون از راهنماییتون

  (۵)

  فقط یه سوال دختر من نژادش میکس اشپیتز لابرادور هست الان ۱ سالشه هنوز پریود نشده این موضوع منو خیلی هم نگران کرده هم خوشحال میشه لطف کنید جواب سوال منم بدید ممنون میشم

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

  1. دکتر اردلان معینی
   مهر ۳۰, ۱۳۹۸ در ۹:۴۱ ق٫ظ

   تا ۱.۵ سالگی هم وقت بدید بهش اگر پریود نشد اون موقع به دامپزشک مراجعه کنید سونوگرافی انجام بدید تا مشکلات احتمالی رحم و تخمدان بررسی بشه.

 11. سارینا
  آذر ۱۹, ۱۳۹۸ در ۸:۳۵ ق٫ظ
  (۵)

  سلام خسته نباشید سگ من ۲ سالشه هنوز پریود نشده الان چند وقتیه یه جا قایم میشه سینه ی خودشو میمکه میخواستم علتش رو بدونم

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

 12. کامران
  بهمن ۲۳, ۱۳۹۸ در ۴:۲۴ ق٫ظ

  سگ هاسکی

  (۵)

  سلام .من یه هاسکی دارم ۱۸ ماهشه و حدودا ۲۵روزه ک خونریزی زیاد داره امروز یه نر اوردم برای جفت گیری عمل قفل انجام نشد ولی خب جفتگیری میکنن اما خون زیادی از سگ ماده بعد جفتگیری بیرون میزنه ب طوری ک کل پاهای عقبش قرمز میشه چیکار باید کنم ؟؟؟

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

 13. اسماعیل
  فروردین ۱, ۱۳۹۹ در ۶:۳۱ ق٫ظ
  (۵)

  سلام.متن فوق العاده ای بود.من سگم روتوایلرده یازده ماهشه.الان تقریباشش روزه محبلش ورم کرده.الان وقت جفتگیریش دقیقا چه زمانی. ضمنااولین فحلش میشه

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

 14. علی
  فروردین ۷, ۱۳۹۹ در ۱:۱۸ ب٫ظ

  مشکل در جفت گیری

  (۵)

  سلام دکتر . لطفا راهنمایی کنید
  ژرمن ماده دارم که شکم دومشه و اماده هست و مستی میکنه ولی هنوز خونریزی و اینا نداره
  سگ نر دوبر من دارم که با همن ولی سگ ماده پشتش رو براش میچرخونه ولی نر فقط بو میکنه و کاری نمیکنه و دقیق بگم ماده با لیسیدن و کارای دیگه التماس میکنه ولی سگ نر فقط بو میکنه
  کسی دلیلش رو میدونه؟ چیکار باید بکنم؟

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

 15. پیمان باقری
  فروردین ۲۴, ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۰ ق٫ظ

  سلام من یه سگ ژرمن دارم الان توله هاش ۵۰روزشونه، دیگه نمیخام باسگی که دارم‌جفت بخوره باید ولی خب جفتشونم پیش همن راهی ندارم‌میخام با یه سگ‌دیگه جفت بندازم، ففط میخاستم‌بدونم کی فهل میاد؟

  (۵)

  سلام من یه سگ ژرمن دارم الان توله هاش ۵۰روزشونه، دیگه نمیخام باسگی که دارم‌جفت بخوره باید ولی خب جفتشونم پیش همن راهی ندارم‌میخام با یه سگ‌دیگه جفت بندازم، ففط میخاستم‌بدونم کی فهل میاد؟

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

 16. زهرا
  فروردین ۲۴, ۱۳۹۹ در ۱۱:۰۱ ب٫ظ
  (۵)

  سلام
  من یه سگ پامرانین ماده دارم گفتن برای جفت انداختن باید خونش بند اومده باشه و بعد قطع شدن خونریزی جفت انداختیم و ماده مقاومت می‌کرد با کمک جفت شدن مشکلی از نظر زمان و عمل انجام شده وجود نداره

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

 17. رضا
  اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹ در ۱:۴۶ ب٫ظ
  (۴)

  با سلام و خسته نباشید ، من یک پامر ۴ساله نر دارم و یک پامر یکساله ماده ،الان حدودا ۱۰ روز از پریودیش میگذره ، اما اجازه جفتگیری به نرم رو نمیده ، دلیلش چیه ، احتمال داره که زمانش برسه یا رسیده باشه ولی اجازه جفتگیری به نر نده ؟ و اینکه سگ نرم خیلی تلاش میکنه ولی ماده اجازه نمیده و گازش میگیره .

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • نگاره
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • در دسترس بودن
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • رنگ
 • ویژگی‌ها
مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping