اهمیت واکسیناسیون در سگ ها- برنامه کامل واکسیناسیون

اهمیت واکسیناسیون در سگ ها- برنامه کامل واکسیناسیون

همه چیز درباره واکسیناسیون سگ ها:

همه چیز درباره واکسیناسیون سگ ها : واکسیناسیون سگ ها نقش اساسی در محافظت سگ ها در برابر بسیاری از بیماری های ویروسی و حتی کشنده دارد. برای محافظت از پت خود در برابر بیماری های ویروسی سگ سانان، باید همیشه برنامه واکسیناسیون به صورت منظم تکرار شود. حتی اگر سگتان در یک محیط بسته مثل خانه است، باز هم مهم است که واکسیناسیون برای او انجام شود، زیرا بسیاری از بیماری ها از طریق هوا منتقل می شوند و می توانند به راحتی از طریق یک پنجره باز به سگ ها انتقال یابند. همچنین ریسک اینکه سگتان به صورت ناگهانی از منزل بیرون برود، نیز همیشه وجود دارد.

به خاطر داشته باشید، واکسیناسیون چند روز تا چند هفته برای اثربخشی کامل زمان احتیاح دارد.

واکسن چیست و چرا مهم است؟

واکسیناسیون کمک می کند تا بدن بتواند در برابر تمامی عوامل ویروسی مقاومت کند. واکسن ها شامل آنتی ژن هستند، که باعث ایجاد یک بیماری خفیف در سگ ها می شوند، اما این بیماری برای سگ ها خطرناک و کشده نیست. هدف از واکسیناسیون سگ ها شناخت همین آنتی ژن ها توسط سیستم ایمنی بدن است. بعد از واکسیناسیون، اگر سگ در معرض عامل اصلی بیماری قرار بگیرد، سیستم ایمنی بدن عامل مهاجم را شناخته و برای مقابله با آن آمادگی دارد.

واکسن های پایه سگ ها چه هستند؟

واکسن های اصلی برای سگ ها بر اساس میزان کشنده بودن، گسترش جهانی، حدت بیماری زایی و ریسک انتقال بین حیوانات و همچنین انسان انتخاب می شوند.

واکسن های غیر اصلی علیه این بیماری ها هستند:

بوردوتلا

آنفولانزای سگ سانان

لپتوسپیروز

بیماری لایم

بر این اساس واکسن های پایه سگ ها علیه این بیماری ها شامل:

پاروویروس سگ سانان

دیستمپر سگ سانان

هپاتیت

هاری

واکسن های غیر اصلی

هرچند واکسن این بیماری ها، به عنوان واکسن های پایه شناخته نمی شوند. اما همچنان برای سگ هایی که در معرض آن قرار بگیرند بیماری زایی دارد. در مورد واکسیناسیون مناسب برای سگتان می توانید با دامپزشک خود مشورت کنید، تا بتوانید راهنمایی مناسبی برای انتخاب نوع واکسن داشته باشید.

واکسناسیون هاری برای سگ ها

واکسیناسیون علیه هاری در بسیاری از کشورها اجباری است. صاحبان حیوانات خانگی باید سگ های خود را علیه این بیماری واکسینه کنند، اما سن دقیق واکسیناسیون بر اساس میزان آلودگی و درگیری هر منطقه متفاوت است. در ایران بهترین زمان واکسیناسیون علیه هاری، سن 4 ماهگی است ( حداقل سن واکسیناسیون 15 هفتگی)، و این واکسن به مدت 6 ماه ایمنی زایی در مقابل بیماری ایجاد می کند.

آیا واکسن برای سگ ها انتخابی است؟

هرچند واکسیناسیون برای سگ ها و توله سگ ها برای داشتن زندگی سالم لازم است، اما سگ ها بسته به موقعیت به تمامی واکسن ها نیاز ندارند. انتخاب واکسن باید بر اساس فاکتورهایی که در پاین ذکر شده باشد:

سن

سابقه پزشکی

محیط زندگی

عادت های مسافرت

سبک زندگی

بنابراین حتما باید با دامپزشکتان درباره این موارد صحبت کنید، تا دامپزشکتان بتواند یک پروتکول مناسب برای واکسیناسیون سگتان را به شما پیشنهاد دهد.

از چه زمانی باید واکسیناسیون توله سگ ها را شروع کنیم؟

در کل، بهترین زمان برای شروع واکسیناسیون سگ ها دقیقا از زمان آوردن آنها به خانه شروع می شود یعنی سن 6 تا 8 هفتگی، و سپس هر 3 هفته یک مرتبه یادآور واکسن تزریق می شود تا زمانی که سن سگتان به 4 ماه برسد. اگر مادر سگتان واکسیناسیون کاملی داشته باشد، توله می تواند آنتی بادی ها را از شیر مادر دریافت کند و تا زمانی که توله از شیر استفاده می کند در برابر عوامل بیماری زا ایمن است. وقتی توله از شیر گرفته شد، واکسیناسیون باید شروع شود.

برنامه واکسیناسیون توله سگ ها:

ما معمولا برنامه واکسیناسیون سگ ها را به صورتی که در جدول زیر آمده است پیشنهاد می دهیم.

6-10 هفتگی: واکسیناسیون علیه دیستمپر، هپاتیت، پاروویروس، پارا آنفولانزا و کنل کاف

11-14 هفتگی: واکسیناسیون علیه دیستمپر، هپاتیت، پاروویروس، پارا آنفولانزا، کنل کاف، لپتوسپیروز و آنفولانزای سگ سانان

15-16 هفتگی: واکسیناسیون علیه دیستمپر، هپاتیت، پاروویروس، پارا آنفولانزا و کنل کاف، لپتوسپیروز، آنفولانزای سگ سانان و هاری

واکسیناسیون علیه آنوفلانزای سگ سانان از آن دسته واکسن هایی است که باید بر اساس سبک زندگی سگ ها تصمیم به تزریق آن گرفته شود.

برنامه منظم واکسیناسیون الزامی است

رعایت کردن برنامه واکسیناسیون توله سگ ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انجام یک برنامه دقیق و منظم باعث می شود از بسیاری از بیماری ها پیشگیری شود. این بیماری ها می توانند بدون داشتن یک سیستم ایمنی قوی به راحتی باعث بیماری زایی شوند. واکسیناسیون منظم سگتان دقیقا به معنای مسئولیت پذیر بودن شما است. سگتان حق این را دارد که زندگی سالمی داشته باشد و واکسیناسیون نقش مهمی در آن ایفا می کند. ریسک درگیری با این بیماری ها را به جان نخرید، زیرا این بیماری ها بسیار واگیر دار هستند.

بعضی توله سگ ها، حتی بعد از سن 15 هفتگی هم نیاز به تکرار مجدد واکسن علیه بیماری پاروویروس دارند. در این مورد با دامپزشک خود مشورت کنید.

برنامه واکسیناسیون سگ های بالغ:

هنگامی که سگتان به بلوغ رسید، و تمامی واکسن های خود را نیز دریافت کرده بود، دامپزشکتان می تواند یک برنامه واکسیناسیون مخصوص سگ های بالغ برایش تنظیم کند. این برنامه واکسیناسیون شامل تکرار منظم یادآورهای واکسن است. این یادآورها دقیقا همان واکسن هایی هستند که در دوران تولگی تزریق شده اند.

وقتی سگ ها برای ویزیت یک سالگی به کلینیک می آیند، یادآور واکسن علیه دیستمپر، هپاتیت، پاروویروس، پارا آنفولانزا، لپتوسپیروز و هاری برای آنها تزریق می شود.

اگر سگتان در معرض بیماری کنل کاف (بوردوتلا) نیز قرار داشته باشد، واکسیناسیون علیه آن نیز انجام می شود.

مقدار زمانی که هر واکسن می تواند در بدن ایجاد ایمنی کند:

دیستمپر، هپاتیت، پاروویروس، پاراآنوفلانزا: 3 سال

هاری: 1 سال

لپتوسپیروز: 1 سال

آنوفلانزای سگ سانان: 1 سال

بیماری لایم: 1 سال

کنل کاف: 1 سال

عوارض جانبی و ریسک در واکسیناسیون سگ ها

مزایای واکسیناسیون بسیار بسیار بیشتر از هرنوع عوارض جانبی است. واکنش های نامطلوب در واکسیناسیون بسیار ناچیز است. اما به هر حال، مثل هر دارو یا بوستر سیستم ایمنی که وارد بدن می شود، واکسیناسیون سگ ها نیز می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. توضیه ما این است که بعد از تزریق واکسن به مدت 24 ساعت سگ خود را تحت نظر داشته باشید.

واکنش های منفی به واکسن در زیر برایتان آورده شده است:

استفراغ

اسهال

درد یا تورم در اطراف ناحیه تزریق

شوک آنافیلاکتیک

تب

ضعف

از دست دادن اشتها

نفس نفس زدن یا عرق کردن از طریق پدهای دست و پا

عوارض خفیف و کوتاه مدت

دقیقا مثل واکسیناسیون در انسان ها، علائمی که به صورت خفیف بروز می کنند قابل چشم پوشی هستند. بیشتر واکنش هایی که دیده می شوند، در حد خفیف هستند و بعد از 24 ساعت معمولا علائم برطرف می شوند. اگر علائمی مانند تورم صورت، استفراغ یا بی حالی مشاهده کردید، حتما با دامپزشکتان مشورت کنید.

برنامه ریزی برای ملاقات با دامپزشک:

واکسیناسیون توله سگ ها دقیقا از همان ویزیت اول توسط دامپزشک باید آغاز شوند، که حدود یک هفته بعد از به سرپرستی گرفتن سگتان است. واکسیناسیون سگ های بالغ، که شامل یادآور واکسن ها است، می تواند زمانی که واکسیناسیون به طور کامل در سنین تولگی انجام شد برنامه ریزی شود. برای انجام واکسیناسیون، حتما هرچه زودتر با دامپزشک مجرب یک قرار ملاقات تنظیم کنید.

منبع: www.northwoodanimal.com

اگر این مقاله برایتان مفید بود، لطفا با رای خود ما را حمایت کنید.
در حال ارسال
نظرات کاربر
3.42 (12 رای)
امتیازات نظرات 3.5 (2 امتیاز)

3 دیدگاه

 1. زهره
  مهر ۲۴, ۱۳۹۸ در ۳:۱۵ ب٫ظ
  (۲)

  تو همین صفحه در مورد مدت ایمنی سازی واکسن هاری دو زمان متفاوت نوشته شده. یجا نوشتین شش ماه ساپورت میکنه و کمی پایینتر نوشته شده یک سال؟ کدوم بالاخره درسته؟ چون من دقیقا برای دونستن این مسئله به این سایت اومدم و جواب درستی نگرفتم

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

  1. دکتر اردلان معینی
   مهر ۳۰, ۱۳۹۸ در ۹:۳۶ ق٫ظ

   در کشورهای اروپایی به دلیل اینکه بیماری هاری به خوبی تحت کنترل قرار گرفته واکسیناسیون هاری به صورت سالانه انجام میشه، در ایران هم تا چند وقت پیش واکسیناسیون علیه هاری به صورت سالانه انجام میشد اما یه دلیل اینکه بیماری هاری در ایران به صورت اپیدمی شده و شدت گرفته، الان واکسیناسیون هر ۶ ماه توصیه شده.

 2. فرید
  دی ۲۹, ۱۳۹۸ در ۳:۳۹ ب٫ظ

  سن بالای سگ واکسن نشده

  (۵)

  اگر سن سگ بالا باشه (۲ سال) و واکسن نشده باشه، اقدام میکنن واسه واکسن؟ انتقال بیماری به انسان با این وجود هست؟

  آیا این نظرات به شما کمک کردند ؟ بله خیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • نگاره
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • در دسترس بودن
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • رنگ
 • ویژگی‌ها
مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping