استرس جدایی در سگ ها

استرس جدایی در سگ ها

زندگی دوگانه سگ ها

استرس جدایی در سگ : آیا هنگامی که می خواهید خانه را ترک کنید سگتان مضطرب می شود؟ آیا هنگامی که به منزل برمیگردید سگتان با خوشحالی پارس می کند و بالا و پایین می پرد؟ آیا کفش هایتان را نابود می کند، پشت در پنجه می کشد، یا گوشه و کنار خانه و میزها را وقتی که شما منزل نیستید می جود؟

پس سگتان احتمالا استرس جدایی از شما را دارد.

استرس جدایی در سگ، این عارضه چیست؟

استرس جدایی در سگ ها زمانی اتفاق می افتد که سگی که بسیار به صاحب خود وابسته است هنگامی که تنها می ماند بسیار تحت استرس شدید قرار می گیرد. این حالت بیشتر از یک زوزه کشیدن ساده است وقتی که شما منزل را ترک میکنید.

این عارضه جدی است، اما راهکار دارد..

در اصل این عارضه می تواند بسیار جدی باشد و حتی یکی از دلایلی که صاحبان پت از نگهداری سگ خود خسته شده و به فکر رها کردن آن می افتند. اما راه های بسیاری برای کمک به این مشکل و جلوگیری از بی خانمان شدن پت وجود دارد.

ریشه یابی استرس جدایی در سگ ها:

اول از همه، باید متوجه شوید چه چیزی باعث به وجود آمدن این رفتار در سگتان می شود:

 1. تنها ماندن برای بار اول یا این که سگتان عادت کرده همیشه افرادی را در اطراف خود ببیند.

     2. عوض شدن صاحب حیوان

    3. جابجایی از پناهگاه حیوانات به خانه

    4. عوض شدن برنامه های خانواده

    5. از دست دادن یکی از اعضای خانواده

نشانه های استرس جدایی در سگ ها:

سگی که این مشکل را دارد در هنگام تنهایی استرس بسیاری از خود نشان می دهد. این سگ ممکن است:

زوزه، پارس، ناله کردن بسیار زیادی را انجام دهد، وسایل داخل خانه را به هم بریزد، یا حتی بشکند.

وسایل را بجود، شروع به چاله کندن کند و روی پنجره ها و درب منزل پنجه بکشد. له له زدن و آبریزش از دهان بیش از حد داشته باشد. و در آخر این سگ ممکن است اقدام به فرار کند.

تفاوت های سگ بیمار با سالم

احتمالا شما هیچ یک از این حالات را وقتی در اطراف سگتان حضور دارید نخواهید دید. یک سگ نرمال ممکن از هر از چندگاهی این رفتار را از خود بروز دهد، اما سگی که از عاضه استرس جدایی رنج می برد تقریبا تمام مدت این حالات را از خود بروز می دهد.

درمان استرس جدایی در سگ

اول، با دامپزشکتان در این مورد مشورت کنید و تمامی مسائل درمانی را با او در میان بگذارید. گاهی اوقات سگ ها می توانند مشکلاتی را در خانه به خاطر وجود بیماری های عفونی یا هورمونی یا مشکلات سلامتی دیگر داشته باشند. مورد دیگر این که بعضی از داروها هم می توانند در به وجود آمدن این حالات دخیل باشند، پس اگر سگتان دارویی مصرف می کند، حتما با دامپزشک خود مشورت کنید.

اگر مشکل خفیف است..

هربار که از منزل خارج می شوید یک تشویقی خاص به سگتان بدهید ( مثل یک اسباب بازی پازلی، پر شده با کره بادام زمینی).

تنها زمانی این تشویقی را به او بدهید که می خواهید منزل را ترک کنید، و هنگامی که به خانه رسیدید این تشویقی را از دسترسش خارج کنید.

آمدن و رفتنتان به منزل را بی اهمیت جلوه دهید. چند دقیقه قبل از این که از منزل خارج شوید و چند دقیقه بعد از این که وارد منزل می شوید هیچ گونه توجهی به سگتان نکنید.

از آرامبخش های طبیعی موجود استفاده کنید.

استرس جدایی در سگ ها زمانی اتفاق می افتد که سگی که بسیار به صاحب خود وابسته است هنگامی که تنها می ماند بسیار تحت استرس شدید قرار می گیرد. این حالت بیشتر از یک زوزه کشیدن ساده است وقتی که شما منزل را ترک میکنید.

اگر مشکل جدی تر بود چه کار کنیم؟

متاسفانه  سگی که استرس حاد داشته باشد، حتی با بهترین و جذاب ترین تشویقی ها هم حواسش پرت نمی شود. و شما باید کم کم او را به نبود خودتان عادت دهید.

سگتان وقتی علامت های رفتن شما را حس کند، مضطرب خواهد شد، این ها علائمی مثل پوشیدن کفش یا برداشتن کلیدهایتان است. پس این کارها را انجام دهید، اما خانه را ترک نکنید. کفش هایتان را بپوشید و روی صندلی بنشینید، کلیدهایتان را بردارید و تلویزیونتان را تماشا کنید. اینکار را بارها و بارها در طول روز انجام دهید.

کم کم ناپدید شوید..

وقتی حس کردید سگتان درباره این موضوعات کمتر احساس ناخوشایندی نشان می دهد، می توانید کم کم شروع کنید به ناپدید شدن! اول فقط شروع کنید به آن سمت در بروید. از سگتان بخواهید بماند، سپس دری که بین شماست را ببندید. سپس بعد از چند لحظه دوباره برگردید. همین طور به مراتب، زمان غیبت خود را افزایش دهید. کفش هایتان را بپوشید و کلیدهایتان را بردارید. از سگتان بخواهید در جای خود بماند، در حالی که شما در اتاق دیگری هستید.

آموزش بمان به سگتان

همان طور که سگتان بیشتر به “بازی بمان” عادت می کند، زمان غیبت خود را افزایش بدهید. در مرحله بعد از یک در از خانه خارج شوید ولی تا جایی که امکان دارد دری نباشد که هرروز از آن از خانه خارج می شدید.  و مطمئن شوید قبل از ترک منزل سگتان ریلکس است.

 

بهترین مربی سگ، خودتان هستید..

شما تنها شخصی هستید که می تواند بگوید سگتان برای تنها ماندن برای مدت زمان بیشتر آماده است یا خیر. اصلا عجله نکنید. همیشه هنگام ترک منزل و بازگشتن به منزل کاملا آرام باشید و هیچ هیجانی از خود نشان ندهید.

کم کم سعی کنید این زمان را افزایش دهید تا زمانی که بتوانید برای چند دقیقه خانه را ترک کنید. در مرحله بعد می توانید برای زمان های بیشتری بیرون از خانه بمانید.

سگتان وقتی علامت های رفتن شما را حس کند، مضطرب خواهد شد، این ها علائمی مثل پوشیدن کفش یا برداشتن کلیدهایتان است. پس این کارها را انجام دهید، اما خانه را ترک نکنید.

توصیه ای برای تمامی صاحبان سگ:

مطمئن شوید سگتان مقدار زیادی تحرک و ورزش در طول روز داشته باشد. یک سگ خوشحال، و خسته درزمانی که شما منزل را ترک می کنید استرس کمتری می کشد. این کار همچنین یک تمرین ذهنی برای سگتان نیز هست. بازی های گرفتن و آوردن را با او انجام دهید. ذهن سگتان را هم مانند بدنش پرورش دهید. این کار باعث می شود سگتان همواره مشغول، شاد، و خسته باشد و به استرس داشتن فکر نکند.

منبع: pets.webmd.com

اگر این مقاله برایتان مفید بود، لطفا با رای خود ما را حمایت کنید.

خلاصه

 

 

موافق

 

 

مخالف

 

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (2 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • نگاره
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • در دسترس بودن
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • رنگ
 • ویژگی‌ها
مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping