عقیم سازی سگ نر – قسمت اول

عقیم سازی سگ نر – قسمت اول

جراحی عقیم سازی سگ نر چیست؟

عقیم سازی سگ نر – بهترین سن عقیم سازی – مزایای عقیم سازی سگ – نهان خایگی : عقیم سازی یک راهکار ساده جراحی است که در آن سگ نر استریل (عقیم) می شود و دیگر توانایی بارورسازی خود را از دست می دهد. این جراحی علاوه بر این که این اطمینان را به وجود می آورد که سگتان پدر توله های دیگری نشود، مزایای بسیار دیگری نیز دارد. عقیم سازی می تواند از به وجود آمدن بیماری های به خصوص، رفتارهای ناخواسته، و درگیری با سگ های دیگر جلوگیری کند.

 

روند انجام جراحی عقیم سازی سگ های نر:

این جراحی حتی از جراحی عقیم سازی سگ های ماده نیز ساده تر است. یک دامپزشک سگتان را تحت بیهوشی عمومی قرار داده، یک برش در بالای اسکروتوم زده، و سپس بیضه ها را خارج می کند. گاهی اوقات برش جراحی نیاز به بخیه دارد، و سگتان نیاز به استفاده از گردنبند الیزابت در طی ریکاوری دارد تا از لیس زدن ناحیه در امان باشد. بعد از حدود دو هفته، زخم جراحی کاملا بهبود یافته است، و سگتان می تواند زندگی نرمال خود را داشته باشد.

قبل از تصمیم گیری تمامی نکات را در نظر بگیرید:

واقعیات بسیار زیادی درباره جراحی های عقیم سازی وجود دارد، پس شما باید قبل از تصمیم گیری تمامی نکات را در نظر بگیرید. در زیر چند نکته راجع به عقیم سازی سگ های نر خدمتتان آورده ایم.

فواید عقیم سازی سگ های نر:

قطعا، اولین فایده عقیم سازی سگتان، این است که دیگر نمی تواند تزاید نسل داشته باشد و سگ دیگری به دنیا آورد. سالانه هزاران سگ در ایران بخاطر جمعیت بالای سگ های بی سرپناه یوتانایز می شوند، پس عقیم کردن بسیار امر مهمی است. اما این تنها فایده عقیم کردن نیست.

عقیم سازی سگ ها ریسک ابتلا به بیماری های سرطانی را کاهش می دهد

عقیم کردن، ریسک ابتلا به بیماری های خاص، مثل سرطان بافت بیضه و بیماری های پروستات را کاهش می دهد.

عقیم سازی سگ ها، باعث آرامتر شدن آن ها می شود

با انجام این جراحی، سگتان بسیار آرامتر می شود، به این دلیل که تستسترون کمتری در بدن او وجود خواهد داشت، به همین علت شما نیز آرامش بیشتری خواهید داشت!

نشانه گذاری در سگ های نر

سگتان بعد از جراحی خیلی کمتر نشانه گذاری می کند، چه داخل خانه و چه خارج از خانه. به این علت که دیگر میل کمتری به اعلام حضور خود در مکان های مختلف دارد.

بعد از جراحی، احتمال درگیر شدن با سگ های دیگر بسیار پایین تر می آید، مخصوصا نرهای دیگر.

در صورتی که سگتان سن بالایی داشته باشد، عقیم کردن باعث می شود سایز پروستات کوچک شود.

گاهی اوقات سگتان نیاز به استفاده از گردبند الیزابت در طی ریکاوری دارد.

بهترین زمان برای عقیم سازی سگ نر:

سگ نر می تواند هر زمان بعد از سن 8 هفتگی عقیم شود. تا چند سال قبل، بیشتر دامپزشکان توصیه می کردند تا سن 6 ماهگی برای عقیم سازی سگ های نر صبر کنید، و البته هنوز هم بعضی از دامپزشکان این توصیه را دارند. درباره بهترین زمان انجام جراحی با دامپزشکتان صحبت کنید.

سن بلوغ در سگ ها

تستسترون در رشد استخوان ها تاثیرگذار است، گاهی اوقات این رشد استخوانی مورد نیاز است و گاهی خیر. بیشتر سگ ها در حدود سن 5 تا 6 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند، که البته به یک چشم بر هم زدن می گذرد. این نیز عاملی مهم در تعیین زمان انجام جراحی عقیم سازی است.

کریپتوکیدیسم (نهان خایگی) در سگ های نر:

اگر نمی توانید بیضه های سگتان را لمس کنید، هنوز هم نیاز است که سگتان را عقیم کنید.

در اصل سگتان درگیر بیماری به نام کریپتوکیدیسم یا نهان خایگی است. سگ هایی که از این عارضه رنج می برند در آینده می توانند بیشتر درگیر تومورهای بیضه نسبت به یک سگ سالم شوند.

بنابراین، بسیار مهم است که چنین سگ هایی حتما تحت جراحی عقیم سازی قرار گیرند.

سگتان بعد از جراحی خیلی کمتر نشانه گذاری می کند، چه داخل خانه و چه خارج از خانه. به این علت که دیگر میل کمتری به اعلام حضور خود در مکان های مختلف دارد.

عقیم سازی سگ در سنین بالا

سگ هایی که در سن بالاتر تحت جراحی عقیم سازی قرار می گیرند ریسک بالاتری در هنگام جراحی دارند، مثل سگ هایی که چاق هستند یا وضعیت سلامت بدنی مناسبی ندارند. به هرحال، دامپزشکتان می تواند این شرایط را مدیریت کند، و معمولا فواید جراحی از ریسک های آن بسیار بیشتر است. با دامپزشکتان درباره ریسک های جراحی که شما را نگران می کند صحبت کنید.

منبع: dogtime.com

اگر این مقاله برایتان مفید بود، لطفا با رای خود ما را حمایت کنید.
در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • نگاره
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • در دسترس بودن
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • رنگ
 • ویژگی‌ها
مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping