آیا گربه ها هم خواب می بینند؟

آیا گربه ها هم خواب می بینند؟

خواب گربه ای

خواب دیدن گربه ها : آیا تا حالا دقت کرده اید که گربه اتان در هنگام خواب تکان می خورد، دهانش را باز و بسته کند یا دست و پایش را تکان می دهد. شاید شما به این فکر کنید که آیا ممکن است گربه اتان هم بتواند خواب ببیند؟ جواب مثبت است. گربه ها هم خواب می بینند. در حالی که ما می دانیم انسان ها معمولا در طول شب رویاهایی می بینند، سالها این برای ما سوال بود که حیوانات هم می توانند خواب ببینند یا خیر.

بررسی های علمی

دانشمندان با بررسی امواج مغزی موش ها در هنگام بیداری و بررسی کارهایی مثل دویدن به دنبال غذا و مقایسه آنها با زمان خواب، مغزشان دقیقا همان الگوهای زمان بیداری را از خود نشان داد. این ثابت می کند که موش ها خواب می بینند، و در حقیقت تمامی پستانداران این قابلیت را دارند.

توضیحی در مورد خواب

درک رویا دیدن هنگام خواب، به ما در فهمیدن پروسه خواب می کند. خواب یک مرحله طبیعی بدن است که طی آن هوشیاری و حس های بدن کاهش یافته است. همچنین حرکات ارادی ماهیچه های بدن نیز کاهش می یابد. به عبارت دیگر در طول خواب، شما غذا نمی خورید، بویی را متوجه نمی شوید یا راه نمی روید.

تاثیر خواب برای حیوانات

ما هنوز نمی دانیم چرا خوابیدن تا این حد برای حیوانات اهمیت دارد، اما به نظر می رسد خواب به آن ها در رشد و بازسازی سیستم بدن کمک می کند. همچنین در طول خواب، مغز اطلاعات و تجربیاتی که در طول روز به دست آورده را پردازش می کند.

انواع خواب

کلا دو نوع خواب وجود دارد:

خواب با تکان خوردن سریع چشم ها (Rapid eye movement REM)

خواب بدون تکان خوردن سریع چشم ها (non-REM)

REM، مرحله خواب دیدن

در طول خواب حالت اول، همان طور که از اسم آن نیز پیداست، چشمان فردی که در حال خواب دیدن است به سرعت و بدون نظم خاصی تکان می خورد و کارکرد مغز هم مثل بیداری در حیوان است. در حالی که ممکن است گربه اتان فعالیت های کمی در این مرحله از خواب از خود نشان بدهد، بیدار کردن آن ها از خواب بسیار سخت است. رویا دیدن در طول خواب هم اغلب در این مرحله دیده می شود. حیوانات جوان زمان بیشتری را نسبت به حیواناتی با سن بیشتر در خواب می گذرانند، احتمالا به خاطر احتیاج به پردازش اطلاعات بیشتر.

در طول خواب، مغز اطلاعات و تجربیاتی که در طول روز به دست آورده را پردازش می کند.

گربه ها چه خوابی می بینند؟

خوب حالا دوستان پشمالوی ما چه خوابی می بییند؟ غذا؟ بالا رفتن از در و دیوار؟ یا بازی کردن با صاحبشان؟ احتمالا تمام این موارد. هرکاری که گربه اتان در طول انجام می دهد، شب ها در خواب پردازش می شود و در رویاهایش خود را نشان می دهد. بدین ترتیب ما تکان خوردن بدن، دهان و پاها دقیقا دلیلش همیم مورد است. خواب دیدن در اصل تلاش گربه اتان برای فهمیدن اطلاعاتی است که در مغز پردازش می شوند. نورون ها با سرعت تمام در حال انتقال اطلاعات هستند و مغز یک داستان برای دسته بندی این اطلاعات می سازد.

آیا گربه ها هم کابوس می بینند؟

قطعا، مثل ما انسان ها، این خواب ها همیشه دوست داشتنی یا بر اساس یک تجربه واقعی نیستند. کابوس های شبانه می توانند راه حل عجیب مغز برای پردازش اتفاقات روزانه باشند. البته گربه ها نگران چیزهایی مثل نشستن سر جلسه امتحان یا چک های برگشتی نیستند! به جای آن گربه ها بیشتر خواب هایی مثل تعقیب کردن اسباب بازی، یا پیدا کردن راهی برای اینکه صاحبشان بازهم به آنها غذا بدهد می بینند.

منبع: purina.com

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید.
در حال ارسال
نظرات کاربر
3.5 (2 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • نگاره
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • در دسترس بودن
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • رنگ
 • ویژگی‌ها
مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping